Proč testovat pH bazénové vody?

Nedávno jsme se sousedy diskutovali na téma péče o bazén. Nedokázali jsme se shodnout na tom, jak často a zda vůbec testovat a řešit pH vody. Nakonec jsme se shodli na tom, že se neshodneme. I tak jsem všem slíbila, že zjistím, jak by to mělo být správně.

Nechtělo se mi trávit nad tím zbytečně moc času, tak jsem zavolala svému dvornímu dodavateli. E-shop, ze kterého si objednávám veškeré bazénové přípravky chemické i nechemické. A Seňor Chlorito od firmy Techneco mě jako obvykle podržel.

Vysvětlil mi, že hodnota pH vody je faktor, který významně ovlivňuje kvalitu bazénové vody.

Má vliv i na přípravky, které se používají právě na udržení vysoké kvality vody. Díky špatné hodnotě pH může být jejich účinnost nižší a spotřeba vyšší.

A jaká je vůbec ta správná hodnota pH bazénové vody? Mělo by to být mezi 6,8 a 7,5. Dá se to změřit různými testery. Můžeme vyzkoušet ten nejoblíbenější způsob a to je kapkový tester. Jednoduše nabereme vodu do lahvičky, dle návodu nakapeme činidlo a podle barvy vody v lahvičce do minuty vidíme výsledek. Porovnáme s barevnou stupnicí a máme hotovo. Další obdobnou variantou je tabletový tester. Ten funguje stejně jako kapkový, ale činidlo je ve formě tablet, což usnadňuje dávkování. Takto měřit by se mělo pravidelně, alespoň jednou týdně.

Také jsem se dozvěděla, co to znamená být mimo ideální hodnoty pH. Například při nižších hodnotách než 6,8 je voda kyselá. Ta vůbec neprospívá vybavení bazénu. Díky ní blednou jeho plastové části a folie, a zároveň korodují kovové části. Naopak při vyšších hodnotách než 7,5 je voda zásaditá. V ní se začínají vylučovat soli, mohou nastat problémy s řasami, které mají zásaditou vodu velmi rády, a taky často vzniká zákal vody. Samozřejmě toto všechno ovlivňuje nejen funkčnost bazénu jako takovou, ale hlavně i příjemný pocit při koupání. Jestliže jsem ve vodě, která pomáhá korodovat kovy, co to asi udělá s mojí pokožkou?

Když nad tím vším teď uvažuju, těším se na sezónu, až si budu zase hrát na malého chemika a testovat bazénovou vodu. Samozřejmě ne pouze na hodnoty pH, ale taky na chlor a napomáhat snižování tvrdosti vody. Protože s tím my na Severní Moravě máme častý problém.

Každopádně to bude až za nějaký ten pátek. Mnohem dříve bude naše sobotní narozeninová „grilovačka“, kde sousedům přednesu všechna svá zjištění. A jako dárek mám objednaný kapkový tester, přípravky PH PLUS, PH MINUS a nachystané číslo na Seňora Chlorita. Ať ví, na koho se obrátit, až zase něco nebudou vědět. Věřím, že ty služby to ocení stejně jako já.

Bookmark this on Hatena Bookmark
Hatena Bookmark - Proč testovat pH bazénové vody?
Share on Facebook
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Livedoor Clip
Share on FriendFeed

Autor: VaseSeo